KONTROLE KOMPOSTOWNIKÓW
Na terenie Gminy i Miasta Żuromin rozpoczęły się kontrole kompostowników.
Kontroli podlegają właściciel nieruchomości, który w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożył informację dotyczące posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne.
Konsekwencje braku kompostownika /nie kompostowania bioodpadów
Zgodnie z art. 6k ust. 4b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r, poz. 399 ze zm.) w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożył informację dotyczące posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne:
1) nie posiada kompostownika przydomowego
lub
2) lub nie kompostuje bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym
lub
3) uniemożliwia burmistrzowi lub upoważnionej przez niego osobie dokonanie oględzin nieruchomości, w celu weryfikacji zgodności informacji wskazanej w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym dotyczące posiadania kompostownika przydomowego i kompostowania w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne ze stanem faktycznym
- burmistrz stwierdza, w drodze decyzji, utratę prawa do zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Utrata prawa do zwolnienia następuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z w/w przesłanek.
Wysokość zwolnienia jaka przysługuje na terenie Gminy i Miasta Żuromin 4,00 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.
USYTUOWANIE KOMPOSTOWNIKA
Regulacje prawne określa § 36 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2022, poz.1225 ze zm.), który wskazuje szczegółowe warunki lokalizacji tego typu rządzeń:
„1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych – 15 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 7,5 m.
2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust.1, powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m.
3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 – 30 m,
2) od granicy działki sąsiedniej – 7,5 m,
3) od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 10 m”.
KOMPOSTOWNIK:
- kompostownik musi być przydomowy, tzn. muszą być w nim kompostowane odpady pochodzące z domu (gospodarstwa domowego), a nie np. z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie nieruchomości, na której znajdują się także budynki mieszkalne jednorodzinne;
- kompostowanie w rozumieniu ustawy ma dotyczyć działki, gdzie znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny;
- kompostowane mają być w nim wyłącznie określone grupy bioodpadów stanowiących odpady powstające we wskazanym gospodarstwie domowym;
Do kompostownika wrzucamy: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię
z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów, niezadrukowany papier (papier śniadaniowy, chusteczki, serwetki, tektura itp.), obierki warzyw i owoców (ale nie cytrusów, których skórki przesiąknięte są chemicznymi środkami konserwującymi), a także słomę i siano.
Do kompostownika nie wrzucamy: mięsnych odpadów kuchennych i kości, solonych i tłustych odpadków kuchennych, zainfekowanych roślin ogrodowych, gruzu, śmieci z odkurzacza, plastiku, szkła, metalu.
Bioodpady gromadzone w kompostowniku, nie powinny wydostawać się na zewnątrz.
KOMPOSTOWANIE JEST BARDZO POŻĄDANYM SPOSOBEM UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW BIODEGRADOWALNYCH. POZWALA NA UZYSKANIE CENNEGO NAWOZU DO WYKORZYSTANIA W OGRODZIE ORAZ POZWALA ZNACZNIE ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ ODPADÓW TRAFIAJĄCYCH NA SKŁADOWISKO.
ZACHĘCAMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW GMINY I MIASTA ŻUROMIN, KTÓRZY MAJĄ MOŻLIWOŚĆ DO ZAKŁADNIA KOMPOSTOWNIKÓW ORAZ KOMPOSTOWANIA W NICH BIOODPADÓW.